Unesco dogajanje na Osnovni šoli Koroška Bela
Naša šola je od leta 2005/06 članica mreže UNESCO pridruženih šol – ASPnet, ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo.
ASPnet povezuje izobraževalne ustanove po vsem svetu. Danes ima globalna mreža v več kot 180 državah več kot 11.000 članic. V Sloveniji je v mrežo vključena 101 ustanova.
Člani ASPnet delujejo v duhu kulture in nenasilja, strpnosti in sodelovanja, sprejemanja drugačnosti, v poglobljeni skrbi za osebnostni razvoj vsakega posameznika in za ohranitev naravne in kulturne dediščine.
Delo vrtcev in šol temelji na štirih Delorsovih stebrih izobraževanja za 21. stoletje, ki omogočajo otrokom optimalen razvoj:
- učiti se, da bi vedeli,
- učiti se delati,
- naučiti se živeti skupaj,
- učiti se biti.
Naša šola smernicam ASPnet sledi z izvedbo lastnih projektov, z obeleževanjem mednarodnih dni, ki so potrjene s strani UNESCA in z vključevanjem v projekte ostalih članic ASPmreže.
Torkarjeva likovna kolonija je nacionalni projekt Osnovne šole Koroška Bela Jesenice. Pri projektu Torkarjeva likovna kolonija vključujejo učence UNESCO šol v kulturno življenje ožjega in širšega okolja. Poudarek je na kulturnem vrednotenju in varovanju kulturne dediščine. Učenci se povežejo z vrstniki iz drugih šol Slovenije in z različnimi oblikami likovnih dejavnosti ustvarjajo likovna dela na prostem.
Udeleženci ustvarjajo v delavnicah: slikanje krajine (slikanje na prostem), risanje kulturne dediščine krajev Koroška Bela in Javornik, kiparstvo (izdelava figure), digitalna fotografija in fotografija. Vsi ustvarjajo na isto tematiko, ki je zapisana v razpisu za likovno kolonijo. V kolonijo mentorji lahko prijavijo po tri učence iz ene šole in jih na njej tudi spremljajo.
Ko učenci izdelujejo likovna dela, skozi svoje oči doživljajo utrip in kulturno dediščino kraja. Razvijajo zmožnost doživljanja lepot narave, zmožnosti opazovanja, predstavljivosti, likovnega mišljenja in domišljije. Vsa nastala likovna dela so razstavljena. Oddana dela po vnaprej določenih kriterijih pregleda in oceni strokovna komisija, ki izbrana dela udeležencev iz vsake starostne skupine nagradi z unikatnimi priznanji ter praktičnimi nagradami.
Glavni namen in cilj likovne kolonije je druženje likovno talentiranih učencev, kjer se lahko tudi likovno izobražujejo in širijo spoznanja.
Obeležujemo mednarodne dneve, podprte s strani UNESCA (svetovni dan učiteljev, dan Zemlje, svetovni dan poezije, mednarodni dan miru …)
Udeležujemo se projektov drugih članic; ASPnet (Tujejezična recitala Jezik ̶ kultura in tradicija in Jezikajmo, Stara igr(ač)a za novo veselje, Moje pravice, Povezani, Ex-tempore Strmol …).
V projekt so glede na interes vključeni učitelji, učenci šole, starši in krajani. Z veseljem učitelje in učence povabimo v nove projekte, veseli smo, če zanimanje vzbudimo tudi pri lokalnih prebivalcih.
Šolska koordinatorka Tina Kramar (tina.kramar1@gmail.com)